Siatkówka od A do Z

Ile trwa mecz siatkówki?

Ile maksymalnie setów można rozegrać?

Gry zespołowe zazwyczaj są podzielone na części. W piłce nożnej rozgrywamy dwie połowy, każdą po 45 minut. W koszykówce mamy cztery kwarty, które trwają łącznie 40 minut – w lidze NBA każda kwarta trwa o 2 minuty dłużej. Natomiast mecze siatkarskie nie mają określonego limitu czasowego. Czy można zatem określić, ile trwa mecz siatkówki?

[Aktualizacja 21.01.2024]

Jak długo trwa mecz siatkówki?

Piłka siatkowa jest jedną z niewielu dyscyplin drużynowych, które nie mają ściśle określonego czasu gry. Dlatego trudno jest jednoznacznie określić, ile trwa mecz siatkówki. Do takich dyscyplin zaliczamy również tenis ziemny czy badminton. Określony czas gry mają natomiast takie dyscypliny jak:

• Futsal – 2 x 20 minut.

Pamiętajmy jednak, że określony czas, wcale nie oznacza, że mecz będzie trwać dokładnie tyle, ile zapisano w przepisach. W futbolu amerykańskim zegar często jest zatrzymywany ze względu na faule i przerwy w grze, dlatego mecz, zamiast 60 minut może trwać nawet 3 godziny.

ile trwa mecz siatkówki

Ile setów trwa mecz siatkówki?

Czas trwania meczu siatkówki jest nielimitowany. Mecz trwa do momentu, aż jedna z drużyn wygra trzy sety. Oznacza to, że maksymalnie mecz może trwać pięć setów. Każdy set rozgrywany jest do 25 punktów i kończy się, gdy jedna z drużyn ma co najmniej dwupunktową przewagę nad przeciwnikiem. Piąty set to tzw. tie-break, czyli krótki set, który rozgrywany jest do 15 punktów. W przypadku remisu 2:2 w setach to właśnie tie-break decyduje o zwycięstwie jednej z drużyn. Czas trwania meczu siatkówki będzie zatem zależeć m.in. od tego, ile setów rozegrają obie drużyny.

mecz siatkówki czas trwania
Źródło: Zdjęcie autorstwa Wendy Wei z Pexels

Ile trwa mecz w siatkówkę?

Niestety nie da się dokładnie określić, ile czasu trwa mecz piłki siatkowej. Możemy jedynie orientacyjnie wskazać przybliżone wartości. Ile czasu trwa jeden set? Przyjmując, że czas trwania seta w siatkówce wynosi ok. 20-25 minut, mecz trzysetowy skończyłby się po upływie 75 minut, a czterosetowy po 1,2 godzinach. Pięciosetowy pojedynek trwałby natomiast 2 godziny.

Długość meczu siatkówki będzie jednak uzależniona od wielu czynników, m.in. od długości i intensywności rozgrywanych akcji, zmian w meczu czy przerw spowodowanych kosmetyką boiska lub spornymi decyzjami sędziów. Gdy w meczu spotkała się bardzo mocna drużyna ze słabszą, zdarzało się, że trwał on nawet krócej niż godzinę. Faworyt odnosił wtedy szybkie zwycięstwo. Natomiast, gdy rywalizowały ze sobą drużyny prezentujące podobny poziom sportowy, mecz był zacięty i bardzo długi – zdarzało się, że trwał ponad 3 godziny.

Ile trwają przerwy w meczu siatkówki?

Wpływ na długość meczu siatkówki mają również przerwy w grze. Każda przerwa między setami trwa 3 minuty, a trener ma dwie 30-sekundowe przerwy na rozmowę ze swoim zespołem w każdym secie. Do tego dochodzą jeszcze przerwy techniczne w siatkówce – w każdym secie są dwie takie przerwy i również trwają po 30 sekund. Dodatkowo występują przerwy w grze na zmianę zawodników. Wszystko to znacznie wydłuża każdego seta siatkówki, a w rezultacie cały mecz. Właśnie z tego względu FIVB, a później CEV, zdecydowały o rezygnacji z przerw technicznych w niektórych międzynarodowych rozgrywkach. Na podobny krok zdecydowały się władze PZPS, rezygnując z przerw technicznych w rozgrywkach PlusLigi i Tauron Ligi. Eliminacja przerw technicznych w siatkówce miała przyczynić się do skrócenia czasy gry.

Należy pamiętać, że czas trwania seta w siatkówce może się jeszcze wydłużyć przez niespodziewane przerwy w grze, np. dyskusje z sędziami, sporne sytuacje albo przez kontuzje zawodników.

Najdłuższy mecz w siatkówce

Za najdłuższe nieprzerwanie rozgrywane siatkarskie spotkanie na świecie uznano mecz, który odbył się w holenderskim Amstelveen w dniach od 2 do 6 stycznia 2017 roku. Zawodnicy rozegrali mecz, który trwał aż 101 godzin! Wcześniejszy rekord należał do siatkarzy z Jastrowia, którzy w 2012 roku rozegrali 90-godzinny pojedynek.

Trudno jest znaleźć informację, ile trwał najdłuższy mecz w zawodach siatkarskich zatwierdzonych przez FIVB. Jednak zdecydowanie jednym z najdłuższych, było spotkanie Polska – USA rozgrywane w 2019 roku w turnieju Ligi Narodów. Mecz trwał aż 2 godziny i 47 minut! Zakończył się zwycięstwem Biało-czerwonych 3:2.

Ile trwa mecz siatkówki plażowej?

Zarówno zasady gry, jak i punktacja siatkówki plażowej jest nieco inna, niż w przypadku siatkówki halowej. Rozgrywka siatkówki plażowej toczy się do dwóch wygranych setów, a każdy z nich kończy się, gdy jedna z drużyn zdobędzie 21 punktów. W przypadku remisu rozgrywany jest tie-break do 15 punktów. Jeśli chodzi o przerwy w meczu siatkówki plażowej, to trwają one po 60 sekund – są to przerwy między setami. Zawodnicy mają również przerwy w meczu na odpoczynek, które trwają 30 sekund. Zawodnicy mają po 15 sekund na zejście i wejście na boisku. Przerwy w meczu siatkówki plażowej są bardzo restrykcyjnie pilnowane i nie mogą przekroczyć 60 sekund. Mniejsza liczba setów w meczu siatkówki plażowej sprawia, że standardowe potyczki trwają około 40 minut.